بدون دیدگاه

رنگی سوفسطایی که هیچ‌گاه از مُد نمی‌افتد

مشکی
صدف فاطمی: وقتی پاول پویرت، طراح لباس فرانسوی برای انتخاب یکی از پیراهن‌های مشکی کوکو شنل سراغ او رفت، از او پرسید:« خانم شنل، برای چه کسی عزادار هستید؟» کوکو شنل در جواب گفت:« برای شما آقا!»

جواب شنل آن‌قدر گویا بود که پاول بعد از آن نیازی به پرسش دوباره نداشته باشد و به جای دلخوری از پاسخی که شنیده، یکی از مهم‌ترین اصول دنیای مد در زمینه رنگ‌ها را یاد بگیرد. آن‌طرف شنل هم به جوابش مطمئن بود و می‌دانست چرا باید این جواب را بدهد چرا که او آن‌ روزها بیشتر از هر طراح دیگری به قدرت رنگ مشکی پی برده بود. وقتی از تاریخچه و پیشینه لباس‌های مشکی صحبت می‌شود، نام کوکو شنل و جریانی که با لباس‌های مشکی در سال 1926 میلادی به راه انداخت، روی میز می‌آید. درست است که پیش از این هم لباس‌های مشکی در دنیای مُد وجود داشتند اما تا قبل از دهه 1920 میلادی پیراهن مشکی هنوز با قطعیت جز اصلی جریان مُد و استایل نبود و مردم فقط در برخی مراسم خاص و عزاداری‌ها از این رنگ استفاده می‌کردند. در سال 1926 و غوغایی که کوکو شنل با لباس‌های مشکی در دنیای مُد به راه انداخت، همه چیز شکل دیگری گرفت. او قبل از هر فرد دیگری در دنیای مُد و لباس به ارزش واقعی لباس‌های مشکی پی برد و روی استفاده از لباس‌های سیاه خارج از مراسم‌های عزاداری پافشاری کرد.

حالا رنگ مشکی جز جدایی ناپذیر دنیای مُد و لباس شده است و دوستداران دنیای مُد بخش زیادی از خوش‌پوشی‌شان را از این رنگ باابهت وام می‌گیرند. مشکی، رنگ اقتدار و قدرت است و معمولا آدم‌هایی که سیاه می‌پوشند از نوعی ابهت خاص برخوردار هستند. این رنگ در دنیای مُد دلایل زیادی برای محبوبیت دارد؛ اولین و مهم‌ترین آن‌ها این است که پوشیدن رنگ مشکی افراد را لاغرتر می‌کند. بنابراین بسیاری از مخاطبان این رنگ برای این‌که خوش‌اندام به نظر برسند سراغ این رنگ می‌روند. به اعتقاد روان‌شناسان، کسانی که لباس مشکی می‌پوشند، قدرت درونی زیادی دارند و با استفاده از رنگ سیاه این قدرت را به رخ دیگران می‌کشند. این رنگ در عین حالی که می‌تواند ویژگی خاص و متفاوت بودن را در افراد مختلف بروز دهد، به دلیل خنثی بودنش در چشم آدم‌ها ناشناخته می‌ماند و به همین دلیل کسانی که سیاه می‌پوشند، شخصیت آرام و مصمم‌شان را به خوبی به دیگران القا می‌کنند.

اما پوشیدن رنگ مشکی هم مثل همه رنگ‌های دیگر اصولی دارد که رعایت نکردن آن‌ها می‌تواند زیبایی و تاثیرگذاری این رنگ ویژه را زیر سوال ببرد؛ به جز مراسم عزاداری در بقیه مناسبت‌ها می‌توان لباس مشکی را با زیورآلاتی که به اصطلاح مشکی متالیک هستند، زینت داد. معمولا ترکیب طلایی در کنار مشکی ابهت این رنگ را دو چندان کرده و تاثیرگذاری‌اش را بیشتر می‌کند. اگر می‌خواهید سراسر مشکی بپوشید یادتان باشد حتما همه لباس‌ها یک تناژ هماهنگ داشته باشند و از پوشیدن لباس‌های مشکی که سیر و روشن هستند خودداری کنید. مثلا نباید پیراهنی که مشکی بور است را با کُت مشکی سیر بپوشید. این کار باعث می‌شود ظاهرتان نامرتب به نظر بیاید و آدمی شلخته جلوه کنید. یادتان باشد ترکیب رنگ مشکی با آبی سیر یکی از ترکیب‌های مورد علاقه طراحان لباس است. این ترکیب حالتی با شکوه برای فرد خلق می‌کند و تداعی کننده ثروت و آراسته بودن است. یکی از زیباترین ترکیب‌های رنگی که طبیعت به ما هدیه می‌دهد، ترکیبی است که در پوست ببرها دیده می‌شود؛ خال‌های مشکی در ترکیب با رنگ قهوه‌ای روشن. دقت کنید که رنگ غالب باید قهوه‌ای روشن باشد و مشکی به عنوان رنگ مغلوب به کار رود. ترکیب سیاه و سفید یکی از بهترین رنگ‌های دنیاست. افرادی که برای هماهنگی لباس‌ها از این دو رنگ استفاده می‌کنند، جزو خوش‌پوش‌ترین افراد به حساب می‌آیند. ترکیب پیراهن سفید با ژیله مشکی یکی از ست‌های پرطرفدار است که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. ترکیب مشکی با نقره‌ای ستی کاملا رسمی به شما ارائه می‌دهد و در نهایت بعد از سفید بهترین رنگی که کنار مشکی می‌نشیند، طوسی است. نتیجه مطالعه‌ای که در دانشگاه هنر ایتالیا انجام شده نشان می‌دهد که یک جعبه سیاه در نظر مردم کم‌وزن‌تر از جعبه‌ای سفید با همان اندازه به چشم می‌آید و طراحان لباس دقیقا از همین نکته در طراحی لباس استفاده می‌کنند. در اجرای ارکسترهای مختلف، نوازندگان به این دلیل سر تا پا مشکی می‌پوشند که توجه بینندگان به جایی خارج از صحنه معطوف نشود چرا که ترکیب‌بندی تمام مشکی می تواند تمام توجه مخاطب را معطوف به خود کند.

حالا دیگر سال‌های زیادی از آن روزهایی که رنگ مشکی خاصه مراسم عزاداری بود گذشته و دنیای امروز مُد و لباس، برچسب دیگری برای این رنگ خاص در نظر گرفته است؛ طراحان لباس این روزها از رنگ مشکی با برچسب رنگ سوفسطایی یاد می‌کنند؛ یعنی رنگی که در امور مُد و لباس استاد، هوشمند و زبردست است!

 

 

You might also like
Tags: , , ,

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست