پورقاضی

مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران

مشکلات امروز شهرک‌های صنعتی  ناشی از بی‌برنامگی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در ادوار مختلف است. سال‌هاست که شرکت شهرک‌های صنعتی زمین‌هایی را به واحدهای صنعتی واگذار می‌کند و از آن‌ها حق انتفاع می‌گیرد. دریافت این پول به این معنی است که این شرکت باید زیرساخت‌های لازم برای فعالیت صنعتی این واحدها را فراهم کند.  تامین آب ، برق، گاز، راهسازی  و زیرساخت‌هایی از این دست، ازجمله مطالبات به‌حق واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی است. متأسفانه شرکت شهرک‌های صنعتی هزینه انجام این امور را از واحدها و خریداران زمین دریافت کرده اما تا به امروز اقدام چشمگیری برای این واحدها انجام نداده است.

در حال حاضر وضعیت شرکت‌ها به مرز بحران رسیده است.  صاحبان صنعت در حال حاضر ازنظر کمبود برق رنج می‌برند و نه شرکت شهرک‌ها و نه شرکت توزیع برق به فکر آن‌ها نیست. این در حالی است که  آنها پول تأمین برق را پرداخت کردند اما سرشان بی‌کلاه مانده است.  از سوی دیگر تاکنون به  ۳۰ تا ۴۰ واحد صنعتی اعلام‌شده که به آن‌ها انشعاب برق داده نمی‌شود. پیش‌ازاین به تعدادی گفته‌شده بود که تجهیزات استفاده از سوخت مازوت را قطع کنند و کوره‌های القایی ایجاد کنند  و حالا  به آآنهامی‌گویند که برق نداریم. صاحبان صنعت گرفتار بحرانی شدند که خود در بروز آن نقشی ندارند؛  از طرفی تجهیزات مازوتی را کنار گذاشتند و از طرف دیگر دچار مشکل تأمین برق هستند. هر نوع افزایش ظرفیتی در شرایط فعلی در شهرک‌های صنعتی به دلیل بی‌برقی محکوم‌به فناست و از جهت خطر آسیب دیدن پست‌های برقی دل‌نگران هستیم.

در این مورد دست بخش خصوصی بسته است چراکه پول برق را پیش‌تر پرداخت کرده و حالا وظیفه شرکت‌های شهرک صنعتی، استانداری تهران و اداره توزیع برق است تا به وظیفه‌شان عمل کنند. این سازمان‌ها باید نیروگاه موردنیاز برای تأمین برق شهرک را راه‌اندازی کنند. فکرهای کوتاه‌مدت برای تأمین برق با ظرفیت کم در شرایط اضطراری هم باید مدنظر قرار بگیرد.

تأمین آب کافی برای واحدهای صنعتی از دیگر مشکلات شهرک‌های صنعتی است. آب به میزان کافی تأمین نمی‌شود. اعلام‌شده که در طرحی قرار است با لوله‌کشی از سد ماملو، آب موردنیاز شهرک صنعتی عباس‌آباد و باقی شهرک‌ها تأمین شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *