بدون دیدگاه

فرصت طلایی برای رشد صنعت

محمدقلی یوسفی

استاد دانشگاه و کارشناس صنعتی

در طول دهه‌های گذشته اقتصاد کشور ما در مسیرهای غلطی حرکت کرده است و با رشد بدی همراه بوده است. در واقع به دلیل سیاست‌های غلط‌ اقتصادی، بخصوص در دولت‌‌های نهم ودهم، بازدهی بخش‌های تولیدی مهم مثل صنعت و کشاورزی کاهش یافته و در مقابل بازدهی فعالیت‌های واسطه‌گری‌های مالی، دلالی و تجاری و خدماتی افزایش پیدا کرده است.نتیجه این فرآیند وضعیت نابسامانی است که با آن مواجهیم و اقتصاد ایران را به وضعیت رکود تورمی تبدیل کرده است. لازم است که ما نگاه جدیدتری داشته باشیم و از سیاست‌های غلط گذشته دست ‌برداریم و سیاست‌های مقطعی و کوتاه‌مدت که در جهت حفظ وضع موجود قدم برمی‌داشتند، باید مورد بازنگری قرار گیرند. دولت باید یک استراتژی بلندمدت در پیش گیرد و مبنای آن را بر سیاست‌های تشویقی بخش تولید و حمایت منابع به سمت بخش‌های مختلف  صنعت و  تولیدی پایه‌ریزی کند و این رشدی است که می‌توان آن را خوب نامید.

بنابراین،  آنچه تاکنون با آن مواجه بوده‌ایم، این بوده است که دولتمردان روی شاخص‌های غلطی متمرکز بوده و آدرس‌های غلطی می‌دادند که در نهایت به یک رشد دارای انحراف منجر شده و این رشد غلط برای کشور مخرب است. رشدی که ناشی از فعالیت‌های خدماتی، دولتی، نظامی و بورکراسی بدون توجه به مشارکت مردم و با سیاست‌های پولی و مالی غلط است، رشد بدی است که باید جلوی آن را گرفت. چراکه اصلاح این رویه برای اقتصاد کشور بسیار پرهزینه و مخاطره‌آمیز خواهد بود. ما باید از این مسیر اشتباه به رشد صحیح بازگردیم، در این صورت رشد اقتصادی ما همراه با بهره‌وری، ایجاد اشتغال و مشارکت مردم در فعالیت‌های تولیدی خواهد بود. تاکنون مهم‌ترین عامل بازدارنده برای دستیابی به رشد اقتصادی، وجود تحریم‌ها عنوان می‌شده است اما اکنون که سیاست درستی در زمینه سیاست خارجی دنبال شده است، بهتر است این سیاست خوب خارجی را با سیاست خوب داخلی هم مرتبط کنیم و دولت بازنگری اساسی در سیاست‌های اقتصادی داخلی خود داشته باشد تا این فرصت طلایی از دست نرود. حال حاضر بهترین زمانی است که دولت می‌تواند با اتخاذ یک استراتژی بلندمدت هدایت منابع از بخش‌های واسطه‌گری به سمت بخش‌های تولیدی را هدف اصلی خود قرار دهد تا سرمایه‌ها در کشور کاشته شود.

با توجه به تعاملی که اکنون ایران با دنیا انجام می‌دهد امیدوار هستیم از این فرصت استفاده کند و با انتقال تکنولوژی و دانش به بخش‌های تولید امیدی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کند تا کشور از این وضعیت بحرانی و رکودی اقتصاد کشور نجات یابد. اگر دولت سیاست‌های غلط گذشته خود را دنبال کند، هیچ بعید نیست این فرصت طلایی را از دست بدهیم و منابع ارزی آزادشده بعد از لغو تحریم‌ها تبدیل به کالا شوند و وضعیت رکود تورمی ما عمیق‌تر شود اما اگر دولت با بازنگری در سیاست‌های بودجه‌یی، پولی و ارزی خود دوران پساتحریم را پشت سر بگذارد، بهبود اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست