بدون دیدگاه

من ارغوانی می‌پوشم، تو آبی ملایم را انتخاب کن

داستان از ورود به یک فروشگاه لباس شروع می‌شود؛ جایی که مدل‌ها متنوع و رنگ‌ها زیاد است. بعد از گشت و گذارها دست‌آخر یک مدل را انتخاب می‌کنیم. حالا نوبت به رنگ است. آن مدل لباس چند رنگ مختلف دارد و ما می‌مانیم با قرمزی که به شدت جذاب است، آبی آسمانی که آرامش را فریاد می‌زند یا سبز خوش‌رنگی که از دور چشمک می‌زند. حالا نوبت ماست که با توجه به رنگ پوست‌مان و دانشی که از ترکیب‌بندی درست این دو کنار هم داریم، تلاش کنیم تصمیم بهتری بگیریم. راه اول این است که هر کدام از این لباس‌ها را جلوی آینه مقابل صورت‌مان بگیریم و به اثری که آن رنگ روی پوست‌مان می‌گذارد نگاه کنیم. نکته مهم این است که رنگ انتخابی ما آن‌قدر خوب با پوست‌مان هماهنگ شود که صورت‌مان را باز و روشن کند. برای مثال اگر با قرار دادن لباسی جلوی صورت‌مان متوجه شدیم پوست صورت‌مان را تیره می‌کند، حالت و فرم چشم‌ها را تغییر می‌دهد یا در نهایت موج خستگی را بر چهره‌مان می‌تاباند، باید به این نتیجه برسیم که این رنگ به ما نمی‌آید و اساسا برای ما ساخته نشده است، حتی اگر از دید زیبایی‌شناسی بسیار عالی باشد. رنگ پوست و مو و چشم‌های هر فرد ویژگی‌های خاصی دارد که بدون شک می‌تواند در انتخاب صحیح رنگ لباس تاثیر به سزایی داشته باشد. هر چند ممکن است در مورد بعضی از افراد به دلیل رنگ خاص پوستی که دارند، این بازه به تعداد زیادی رنگ گسترش پیدا کند، اما در مورد بعضی دیگر ممکن است محدودیت داشته باشد. مسئله مهم اما این است که این محدودیت به این معنا نیست که خودمان را خلاص کنیم و برای ایجاد تنوع هر رنگی را بپوشیم. اگر مبنای انتخاب‌مان خوش‌پوشی باشد و بخواهیم با یک انتخاب درست، دستی بر سر و روی‌مان بکشیم، بدون شک توجه به جزئی‌ترین نکات در الویت قرار می‌گیرد. علاوه بر این، مسئله دوم این است که رنگ انتخابی ما با توجه به میزان چاقی و لاغری‌مان چقدر تصویر بهتری از ظاهرمان ارائه می‌دهد و در نهایت هر کدام از لباس‌های رنگی که انتخاب می‌کنیم را چطور کنار هم بچینیم که نمای بهتری حاصل کند و در یک کلمه از ما فردی خوش‌تیپ‌تر بسازد.

بسیاری از ما در طول روز سعی می‌کنیم از رنگ‌های سفید، سیاه، طوسی و کرم برای انتخاب لباس خود استفاده کنیم چون معتقدیم این رنگ‌ها ساده‌تر در کنار رنگ‌های دیگر می‌نشینند و نیازی نیست زمان زیادی برای ترکیب‌بندی درست آن‌ها صرف کنیم. اما آن‌طور که دیلی‌میل می‌نویسد، مسئله مهم در خوش‌پوشی این است که رنگ‌ها را هوشمندانه انتخاب کنیم و هنرمندانه کنار هم بچینیم که در نهایت منجر به خلق ترکیب‌های رنگی جدیدتر شود و مهر خوش‌پوشی بر پیشانی‌مان بخورد.

جولز استندیش، مشاور و نویسنده کتاب «چطور سیاه نپوشیم» می‌گوید:«ترکیب رنگ‌های مختلف کنار هم داستانی دارد که معمولا کار زیاد آسانی هم نیست و دقیقا همین مسئله مرز بین آدم‌های خوش لباس و بد لباس را مشخص می‌کند. این‌که افراد خوش‌پوش با آگاهی و دقت در بدن خودشان رنگ‌ها را انتخاب می‌کنند و در نهایت با ذوق و سلیقه خاصی این‌ها را کنار هم می‌چینند.» این موضوع لزوما تعبیرش این نیست که حتما رنگ‌های عجق و وجق را کنار هم بگذاریم که ترکیبی خاص و متفاوت ایجاد کنیم، بلکه هنر اصلی آن است که بدون اصرار به قانون‌شکنی و با علم به ترکیب‌‌بندی‌های درست، نتیجه مناسبی به دست بیاوریم.

یک ترکیب متفاوت که معمولا در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد، ارغوانی و سبز یشمی است. همراهی سبز یشمی یا آبی روشن با ارغوانی تندی رنگ ارغوانی را خنثی می‌کند و معمولا این ترکیب با بیشتر پوست‌ها همخوانی دارد. اگر لباسی به رنگ سبز دارید، آن را با کفش، کیف و زیورآلات بلوطی رنگ ترکیب کنید. در مورد رنگ قرمز روشن، بر خلاف تصور همیشگی‌تان سراغ زرشکی بروید. این ترکیب هم از آن دسته‌ای است که معمولا با اکثر پوست‌ها و رنگ موها همخوانی دارد. اگر لباسی به رنگ خردلی دارید که تا به حال نتوانسته‌اید آن را با چیزی ترکیب کنید، به رنگ خاکی فکر کنید. این ترکیب تنی طلایی رنگ به پوست شما می‌دهد و برای مجالس خاص بسیار مناسب است. سرخابی را با آبی لاجوردی بپوشید. برای بنفش که رنگی آرام است، سراغ زرد بروید که هیجان دارد. صورتی کمرنگ را کنار آبی یا خاکستری قرار دهید و در نهایت از معجزه رنگ سفید برای خنثی کردن تمام رنگ‌های تند و تیزی که نیاز به یک اهرم شکننده دارند، استفاده کنید. یادتان باشد اگر پوست صورت‌تان تیره است، میزان سفید را در ترکیب‌بندی لباس‌ها بیشتر کنید و اگر پوستی روشن دارید، از خاصیت درخشندگی و جذابیت رنگ‌های تند و تیزتر استفاده کنید. در نهایت اگر فردی با اندامی درشت و چاق هستید، رنگ‌های بسیار روشن را کمتر استفاده کنید و بیشتر سراغ زمینه‌های تیره‌تر بروید. همچنین می‌توانید از این خاصیت برای بزرگ و کوچک نشان دادن اعضای مختلف بدن‌تان کمک بگیرید. یک راه بسیار مناسب برای یادگیری این هنر، نگاه کردن به تصاویری است که در سایت‌های مختلف لباس و پوشاک به چشم می‌آیند. عکس‌ها را ببینید و از هنرمندی طراحان لباس در چیدمان رنگ‌ها کنار هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید با تماشای تصاویر افراد مشهوری که معمولا مشاور لباس دارند، این مهارت را تمرین کنید و یاد بگیرید.

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست