بدون دیدگاه

بازار را مفت و مجانی به خارجی‌ها دادیم

 

زخم کهنه‌ای که واردات بی‌رویه‌ و قاچاق، سال‌ها پیش بر پیکر صنعت پوشاک در کشور انداخته بود، حالا سر باز کرده است. چند سالی می‌شود که آمار لجام گسیخته واردات غیر قانونی پوشاک به کشور آرامش را از تولید کنندگان این صنعت گرفته است. هر بار هم ابعاد تازه‌ای از این فاجعه رو می‌شود. تا همین یک سال پیش بود که آمارها از  ورود یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق  به کشور حکایت کردند. تولید کنندگان در حال کنار آمدن با وقاحت این آمار و پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از تداوم  واردات غیر قانونی یک میلیارد دلاری پوشاک بودند که محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم انعقاد تفاهمنامه  میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه در رابطه با «توسعه اشتغال روستایی در قالب طرح تولید پوشاک»، اعلام کرد: « آمار قاچاق پوشاک بیش از یک میلیارد دلار است، برخی منابع اعلام می‌کنند این عدد در حدود  دو میلیارد و 500 میلیون دلار است که از نظر من باز هم مورد تردید است و رقم بیش از این‌هاست.» با این اوصاف به نظر می‌رسد بهبود وضعیت صنعت پوشاک در کشور نیاز به تحول  بزرگ ساختاری دارد. همان تحولی که مدتی است مقدمات آن با جدیت  در اجرایی شدن دستورالعمل ساماندهی حضور برندهای خارجی پوشاک در کشور فراهم شده است. با اینهمه در حال حاضر وضعیت این صنعت در کشور فریاد وزیر تازه نفس صنعت، معدن و تجارت را هم درآورده. چرا که شریعتمداری تعارف را کنار گذاشته و با صراحت  اعلام کرده است: « بازار پوشاک را مفت و مجانی به خارجی‌ها داده‌ایم.»  همین یک جمله کافی است تا بتوان فهمید برخی سیاست‌ها  لباس بدقواره‌ای را برای صنعت پوشاک در کشور دوخته است. شاید دیگر کار از اصلاح گذشته و صنعت پوشاک در کشور به جامه‌ای نو نیاز دارد .

به گزارش «سایت انجمن صنایع پوشاک ایران»، محمد شریعتمداری همچنین با بیان اینکه  با اعلام این که باید بازارهای خود در عرصه جهانی بار دیگر به دست آوریم، گفته است:« زمانی حتی در لندن از برندهای ایرانی برای فروش کالاهای خود استفاده می‌کردند اما اکنون در چه جایگاهی قرار داریم؟ پس باید با توجه به سلیقه و قدرت بزرگ طراحی ایرانی بتوان از پتانسیل موجود بهره برده و به جایگاه واقعی خود در جهان برگردیم. او ضمن ابراز نگرانی از این که امروز بازارهای ایرانی مفت و مجانی در اختیار خارجی‌ها قرار گرفته است، عنوان کرد: بخشی از آن از طریق قاچاق و بخشی دیگر هم ارادی انجام می‌شود.»

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: « در حال حاضر بخشی از ۱۲ میلیارد دلار وارداتی که انجام می‌شود هرچند که قانونی است اما حقوق گمرکی آن پرداخت نشده و در حجم کم و قابل حمل وارد کشور می‌شود.»  او در این مراسم توضیحات دیگری درباره واردات ۱۲ میلیارد دلاری ارائه کرد و گفت که از کلیه مناطق آزاد تجاری، بازارچه‌های مرزی و روش‌های دیگری واردات کالا از جمله ملوانی و سایر شاخه‌های گروهی که الا ماشاءالله زیاد هم هستند، گفته می‌شود که مجموع ورودی ۱۲ میلیارد دلار است اما هر چند که می‌تواند قانونی باشد ولی از حقوق‌های ورودی معاف بوده و رقابت بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است که امیدواریم این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و به زود حل و فصل شود.

خودمان سیکل معیوب تجارت را ایجاد کرده‌ایم

به اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت اکنون در سیکل معیوبی قرار داریم. او بر این باور است:« متاسفانه اقداماتی کرده‌ایم که خود باعث شرایط فعلی شده‌ایم؛ به طوری که تجارت مرزی را بدون حقوق ورودی مجاز دانسته‌اند یا موافقت‌هایی را ابلاغ کرده‌ایم که شرایط فعلی را رقم زده است.» وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین موضوع حمایت از بخش صنعت را مورد اشاره قرار داد و از اهمیت حمایت‌های بانکی و بودجه‌ای سخن گفت. شریعتمداری عنوان کرد که در حال حاضر با سود تسهیلات بالای ۲۰ درصد نمی‌توان در صنعتی که در بسیاری از بخش‌ها بازده کمتر از ۱۰ درصد دارد موفق بود. در این شرایط، تولید محکوم به شکست است.

۲۵۰ برند خارجی در ایران نمایندگی دارند

او از رییس سازمان برنامه و بودجه خواست در کنار حمایت‌های یارانه‌ای در تسهیلات بانکی، از منابع بودجه عمومی به عنوان اهرمی برای حمایت از تولید استفاده کند. شریعتمداری در مجموع طرح توسعه اشتغال روستایی در قالب اجرای طرح تولید پوشاک را مثبت ارزیابی کرد و گفت که به هر حال در رابطه با حدود ۲۰ هزار شاغل در حوزه پوشاک در کشور نگرانی‌هایی وجود دارد و باید برای آینده آن فکری کرد. این در حالی است که در حال حاضر ۲۳ هزار فروشنده پوشاک در کشور داریم و حدود ۲۵۰ برند خارجی دارای نمایندگی هستند.

 

You might also like
Tags: , ,

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست