بدون دیدگاه

بحران نظام بانکی، مانع اصلی خروج از رکود

حمید رضا فولادگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نظام بانکی روی ریل خود در حرکت نیست و در وضعیتی نا متعادل قرار دارد. این عدم تعادل به روشنی در اوضاع نابسامان تولید و صنعت کشور نمود پیدا کرده است. سال‌هاست نظام بانکی کشور نه تنها از تولید حمایت نمی‌کند بلکه اصلی‌ترین مانع خروج این بخش از رکود است. برای آسیب‌شناسی رابطه معیوب سیستم بانکی و وضعیت فعلی تولید، ذکر چند نکته ضروری است؛ از اواسط دهه هشتاد که سود بالای سرمایه‌گذاری در بازار مستغلات اصلی‌ترین انگیزه تاسیس بانک خصوصی در کشور شد تا به امروز سر تولید کننده و صنعت‌گر از توزیع عادلانه نقدینگی بی‌کلاه ماند. آن زمان همه حواس موسسان بانک‌های خصوصی در پی سود آوری از بازار زمین و مسکن بود و تنها درصد ناچیزی از سود حاصل از این بنگاهداری به سوی تولید روانه شد، از سال 91 هم که بازار مسکن به رکود رفت، بحران نقدینگی در نظام بانکی مانع از خدمت رسانی مناسب این سیستم به نظام تولید در کشور بود .
نکته قابل تامل دیگر که از سال‌ها پیش یکی از دلایل کاهش سرمایه‌گذاری و تشدید بحران نقدینگی در بخش تولید در کشور بوده و هست، سود بالای سپرده گذاری در بانک در مقبال سود ناچیز سرمایه‌گذاری در بخش تولید است. تا زمانی که نرخ سود سپرده گذاری در بانک‌ بالاتر از سود سرمایه‌گذاری در صنعت است هیچ تولیدی در رقابت با سیستم بانکی مقرون به صرفه نیست و عملاً برای بسیاری از تولیدکننده‌کنندگان مقرون به صرفه است که زمین و سرمایه خود را بفروشد و آن را در بانک بگذارد و از این طریق سود آوری داشته باشد. البته لازم به توجه است که نمی توان نظام بانکی را به عنوان جزیی منفک از اقتصاد به شمار آورد و در واقع نظام بانکی بخشی از شبکه آسیب دیده اقتصادی کشور است که حالا نقش بازدارنده رونق تولید در کشور را ایفا می‌کند.
بخش سودده بانکی در حال حاضر همه پول‌های مردم را جذب خود کرده است و بخش زیادی از پول‌ها در حساب‌های سرمایه گذاری بانک‌ها قرار گرفته که سود به آن تعلق می‌گیرد. با این سود قطعاً به نفع کسی نیست که تولید کند ضمن اینکه روز به روز هم به دلیل این سود بالا به حجم نقدینگی افزوده می شود. از سوی دیگر تولید کننده‌ای وجود ندارد که بتواند این پول را به عنوان تسهیلات از بانک‌ها دریافت کند و در نتیجه به دلیل عدم سودآوری در فعالیت‌های بانکی، روز به روز بر حجم تعهدات بانکی افزوده می شود که این خود می تواند منشا ورشکستگی بزرگی در بخش بانکی شود؛ با این اوضاع در صورتی که دولت برنامه‌ای برای خروج از این وضعیت نداشته باشد ممکن است مجبور به خلق حجم عظیمی از نقدینگی با عوارض خاص خود در اقتصاد شود. .

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست