بدون دیدگاه

صنعت؛ نیاز اصلی توسعه

فریدون احمدی، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس

توسعه صنعتی در حالی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌  دولت‌ها ‌ در ایران بوده که در طول سال‌های گذشته تاکنون هیچگاه مسیر دست‌یابی به این مهم هموار نشده است در واقع نبود یک استراتژی مشخص سال‌هاست صنایع کشور را در دور باطل انداخته است. اولین تدبیر برای نجات صنایع کشور از وضعیت فعلی، پذیرش بحرانی است گریبان‌گیر این بخش شده  است.  چرا که انکار وضعیت بحرانی بنگاههای  کوچک و بزرگ اقتصادی کشور در دولت‌های نهم و دهم تا جایی پیش رفت که بسیاری از واحدهای تولیدی به ناچار  و به دلیل مشکلات نقدینگی یکی از پس از دیگری تعطیل  و از گردانه تولید خارج شدند.

رفتار  مجلس هم  در آن زمان به شدت همسو با دولت بود به گونه‌ای که  انحرافات مالی دولت  در رابطه با صنایع از سوی این نهاد نظارتی نادیده گرفته شد. نکته حائز اهمت آنکه نوعی تبعیض باعث تشدید بحران در وضعیت صنایع کشور شد.  چرا که طی سال‌‌های گذشته تاکنون دولت‌ها همه تمرکز خود را  روی صنعت  خودرو متمرکز کردند.  صنعتی انحصاری  که  نه تنها 50 سالی که از عمرش می گذرد پیشرفت نکرده،  به نوعی حق بخش‌های دیگر صنعت در کشور را تصاحب کرده است.  سال‌هاست اخبار نگران کننده‌ای از وضعیت صنعت پوشاک به گوش می‌رسد .

طی چند سال گذشته تاکنون، بالغ بر ۷۵ درصد از کارگاه‌های تولید پوشاک کشور تعطیل شده است. به این مفهوم که طی سال‌های گذشته تا کنون نه تنها واحدهای تولید پوشاک در کشور توسعه پیدا نکرد که  از حفظ واحدهای فعال موجود هم عاجز بوده ایم.  واقعیت آن است صنایع نساجی و پوشاک برای اقتصاد کشور در گذشته بسیار ارز آور بودند، اما سیاست‌های غلط در گذشته هر دو صنعت ما را فلج کرده است. در بسیاری از شهرهای کشور صنعت نساجی بسیار فعال بود و  تولیدات پوشاک ایرانی حتی به کشور انگلستان هم  صادر می‌شد.

در ایران حتی برای تولید پوشاک زمستانی در دنیا حرفی برای گفتن داشتیم، اما متاسفانه عدم تعیین تعرفه مناسب برای جلوگیری از واردات بی‌رویه و میزان وارداتی که توسط مسافرین می‌تواند وارد کشور شود موجب افزایش واردات با حجم قابل توجهی شده است.  مشکل از آنجا شروع شد که  در دولت‌های نهم و دهم درهای کشور بی  مهابا  به روی واردات بخصوص واردات پوشاک باز شد.  با همه این اوصاف،  یادآوری این نکته ضروری است که  در دولت یازدهم  عزمی جدی برای احیای صنایع بحران زده از جمله پوشاک و نساجی دیده می‌شود.  مضاف بر اینکه کمیسی.ن صنایع و معادن مجلس دهم برای تغییر وضعیت موجود از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. مجلس این آمادگی را دارد مواضعی انتخاب  کند  تا با استفاده از تجربیات گذشته از واردات بی‌رویه قانونی و غیرقانونی جلوگیری شود تا بتوان صنایع  ضعیف و البته زود بازده را در کشور احیا کرد.

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست