بدون دیدگاه

«مد» دولتی شده است؟

دبیر کارگروه سامان‌دهی مدولباس در پاسخ به انتقادها از دولتی شدن مد گفت:« همه فعالیت‌های مد و لباس در کشور خصوصی است و خوب است منتقدان، مصداق‌های دولتی شدن را مطرح کنند.»

به گزارش مهر، بعضی طراحان لباس معتقدند مد دولتی شده و این مساله چندان خوشایند نیست و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نباید دخالت چندانی در این زمینه داشته باشد.

سومبات هاکوپیان، رئیس انجمن طراحان پارچه و لباس از جمله این منتقدان است. او در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره مد و لباس، به صراحت بیان کرد:« زمانی که آقای صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد بود به ایشان گفتم که امکان ندارد، مد دولتی شود. امروز هم می‌گویم، اگر مد در انحصار دولت قرار بگیرد، محکوم به مردن است. همه طراحانی که این جا جمع شده‌اند، روزگار سختی را گذرانده‌اند. من خواهش می‌کنم به بخش خصوصی اطمینان کنید. بخش خصوصی که بدنه جامعه است در خدمت شماست. مملکت‌داری تخصص شما و مملکت‌آرایی تخصص ماست.»

حمید قبادی دبیر کارگروه سامان‌دهی مدولباس کشور اما این انتقادات را قبول ندارد و می‌گوید:« گاهی اوقات گفته می‌شود که کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، طراحی را به بخش خصوصی واگذار کند. من به صراحت اعلام می‌کنم کلیه فعالیت‌های حوزه مد و لباس کشور بر دوش افراد و نهادهای غیردولتی است. ما هیچ‌گاه، طراح استخدام نکرده‌ایم تا از ما حقوق بگیرد و به ارائه نمونه‌های مختلف بپردازد و مد را محدود به طراحی‌های خود کند.»

دبیر کارگروه مد و لباس کشور در پاسخ به این که بعضی معتقدند که مد، دولتی شده، بیان کرد:« حرف همه کسانی که اشاره می‌کنند، مد دولتی نمی‌شود، درست؛ اما باید مصداق‌های این دولتی شدن را مطرح کنند. این که فعالیت‌ها مطابق با قوانین باشد، امری بدیهی است حتی اگر مسئولیت اجرایی  ساماندهی به مد و لباس کشوردر اختیار یک موسسه خصوصی هم قرار بگیرد، باید همه فعالیت‌ها  با سایر قوانین هماهنگ باشد.»

قبادی، لباس ر ا یک محصول مهم فرهنگی دانست و افزود:« براساس قانون و آموزه‌ها، لباس، چه داخلی باشد چه خارجی، یک محصول فرهنگی است. از این رو ما با ورود برخی از نمونه های مبتذل که با فرهنگ ما هماهنگی ندارند، دچار چالش می شویم. پس من براساس سلیقه شخصی خودم نمی‌توانم هنرنمایی کنم  و ناچارم به نظام ارزشی کشور توجه داشته باشم.»

او نگاه کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به حوزه پوشاک کشور را نگاهی توسعه ای برشمرد و گفت: «ما در پی حمایت از فعالیت‌های مد و لباس هستیم و نگاه‌مان در این زمینه، توسعه‌ای است. بنابراین فعالیت‌های طراحی و مدسازی بر عهده اشخاص است. سرمایه‌گذاری در این حوزه  هم دولتی نیست اما نظام هم به استناد قانون، برای آین اموزه دینی و فرهنگی، ارزش قائل شده و مد و لباس را به عنوان یک اصل و قانون مترقی در نظر گرفته است.»

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست