بدون دیدگاه

هشدار صنعت پوشاک، روی میز رئیس دولت

چندی پیش در جلسه‌ی هم‌اندیشی که همه اعضا دعوت شدند (و نهایتا با حضور بخشی از اعضای برگزار شد)،  بحث و بررسی‌ای درباره موضعات مبتلا به صنعت پوشاک شکل گرفت. در آن جلسه که دومین هفته‌ی آذرماه برگزار شد، برخی از اعضای از پیشنهادات حمایتی به دولت سخن گفتند و برخی نیز معتقد بودند باید وضع موجود به بالاترین مقام اجرایی کشور گوش‌زد شود.

مکاتبه‌ی زیر بخشی از اقدامی است که پس از آن جلسه صورت گرفته است. گفتنی است در جلساتی که در دفتر منسوجات و پوشاک وزارت صمت در حال پیگیری است مواردی از جمله شیوه‌های تامین مالی زنجیره تولید در دستور کار است.

“به نام خدا”
جناب آقای رئیسی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
به استحضار عالی می‌رساند صنعت پوشاک از جمله صنایع اشتغال‌زای کشور است که هم در بعد اقتصادی و هم در بعد فرهنگی حائز اهمیت است. این صنعت مطابق نظر کارشناسان و برآوردهای موجود بیش از یک میلیون شغل موجود دارد و در صورت توسعه، ظرفیت اشتغالزایی بسیار بیشتری در این صنعت وجود دارد با این حال، متاسفانه مشکلات و تبعات نابسامانی‌های اقتصادی به صورت روز افزون گریبان صنعت را گرفته و آن را به تحلیل برده است و اگر تدبیری عاجل برای آن اتخاذ نشود، با شرایط موجود، بخش قابل توجهی از این اشتغال در سال جاری و به ویژه در بخش تولید از بین خواهد رفت و خیل بیکاران این صنعت، معضلی دیگر بر معضلات موجود کشور خواهد افزود. از این رو نظر حضرتعالی را به مشکلاتی که در این صنعت از سال‌های پیش به وجود آمده و شرایط این صنعت را به وضع هشدار رسانده است، جلب می‌نمایم:
نخست) سال‌هاست صنعت پوشاک ایران با معضل قاچاق سازمان یافته، دست به گریبان است. این معضل هر چند در مقطعی مدیریت شد اما دوباره از میان بازار سر برآورده و در حال حاضر نقطه‌ای نیست که از محصولات قاچاق پوشاک، خالی باشد. در این سال‌ها به رقم تذکرهای مکرر انجمن صنایع پوشاک ایران در جلسات مختلف، قاچاق سازمان یافته پوشاک متوقف نشده و حتی جمع‌آوری تابلوی ویژندهای خارجی که غیر قانونی است، به سرانجام نرسیده و مجموع این وضع، بخش بزرگی از بازار پوشاک کشور را در اختیار، قاچاق سازمان یافته قرار داده است.
دو) از اواخر سال 98 و با شیوع ویروس کوید 19، به دلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مراکز عرضه پوشاک از نخستین مراکزی بودند که تعطیل شدند و به دلیل اولویت‌بندی‌های صورت گرفته در انتهای جدول بازگشایی قرار گرفتند. از این رو خسارت بزرگی بر واحدهای مختلف در این صنعت وارد آمد و تعدادی از واحدهای تولیدی به همین دلیل از چرخه تولید خارج شدند.

سه) صنعت پوشاک برای تامین بخشی از مواد اولیه خود و تولید کیفی همواره به ارز نیازمند است. متاسفانه افزایش بی‌رویه نرخ ارز، به ویژه بی‌ثباتی قیمت آن به دلایل مختلف، وضع ناگواری را در ثبات‌بخشی به قیمت محصول نهایی به وجود آورده است. این موضوع بازار صنعت پوشاک را تهدید کرده و همچنان این تهدید وجود دارد.

جناب آقای رئیسی! اکنون علاوه بر گذراندن تمام آنچه در سطور بالا به طور خلاصه از مشکلات صنعت پوشاک در این کشور روایت شد، وضع جدیدی به وجود آمده و در سه ماه مهر، آبان، آذر، بخش بزرگی از سیستم عرضه به دلیل حوادث ناگوار اخیر و فقدان تقاضا، دچار نابسامانی و زیان‌دهی شده است. به ویژه در بخش فروش آنلاین و کسب و کارهای اینترنتی وضع بسیار وخیم است. فضای موجود طوری است که تحمل آن دیگر از توان بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان خارج است و اگر این وضع ادامه پیدا کند و تدبیری برای آن پیدا نشود به طور قطع باعث تعطیلی واحدهای تولیدی خواهد شد.
انجمن صنایع پوشاک ایران معتقد است تدابیر اتخاذی باید حول اولویت تحریک بازار و چشم پوشی از جرایم حقوق مالی دولت باشد. لذا پیشنهاد می‌شود علاوه بر مبارزه روز افزون با پدیده‌ی شوم قاچاق، اقدامات زیر در دستور کار قرار گیرد:

1) طرف تقاضا در بازار پوشاک با شیوه‌های حمایتی تقویت شود. به عنوان نمونه اقدام عاجل می‌تواند این باشد که کارت اعتباری خرید پوشاک در اختیار کارکنان بخش دولتی یا کارگران تحت حمایت تامین اجتماعی یا دیگر سازمان‌ها قرار گیرد.

2) به دلیل فقدان تقاضا و در نتیجه فقدان فروش، بدهی‌ها و جرایم مالیاتی، بیمه و مالیات بر ارزش افزوده تولیدهای صنعت پوشاک شامل بخشودگی شود.

3) جمع‌آوری تابلوهای ویژندهای غیرقانونی به عنوان اقدامی حیاتی در دستور کار قرار گیرد زیرا اگر این تابلوها جمع نشود تمام تسهیلاتی که در بند 1 و 2 در نظر گرفته شده است، به سوی واحدهای غیرقانونی و محصولات قاچاق گسیل خواهد شد.

لذا با توجه به آنچه گفته شد و وضعیت فوق‌العاده‌ی صنعت پوشاک خواهشمند است دستور رسیدگی با قید فوریت درباره مسائل مبتلابه این صنعت را، صادر فرمایید.

پیشاپیش از همکاری و مساعدت‌هایی که در این رابطه مبذول می‌فرمایید، کمال قدردانی و سپاسگزاری را دارم.

با تقدیم شایسته‌ترین احترامات

رئیس هیات مدیره

س. هاکوپیان

رونوشت:

_دفتر مقام معظم رهبری جهت استحضار

_جناب آقای قالیباف رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جهت استحضار

_جناب آقای حجت‌الاسلام اژه‌ای رئیس محترم قوه قضائیه جهت استحضار

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست