بدون دیدگاه

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور: بیش از ۱۲۰ استعداد جدید در حوزه‌های مختلف مد و لباس کشف شدند

آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر، عصر روز جمعه ۲۴ تیرماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید زین‌العابدین مشاور وزیر فرهنگ و مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، سیدمجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، جمعی از مسئولان بخش‌های مختلف کارگروه، دبیر و هیئت داوران این دوره و جمعی از فعالان عرصه مد و لباس از جمله جناب آقای هاکوپیان رئیس محترم هیات مدیره انجمن صنایع پوشاک ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، سید مجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور خطاب به مهمانان گفت: به همه شما عزیزان خوش آمد میگویم. به ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که فقط خدا می داند چقدر برای حمایت از بخش لباس و هنرها و صنایع وابسته آن که معمولا در حاشیه فعالیت‌های هنری و فرهنگی قرار دارد، دغدغه دارند.

او اظهار کرد: شعار و رویکرد ما در جشنواره یازدهم «ایران سرزمین تعامل» بود. جشنواره می خواست صدای بی صداها باشد. ما از تمام شهرهای ایران و نقاط دور و نزدیک اثر داشتیم. من زمانی که دیدم یک خانواده سراوانی یا یک هنرمند اهل پاوه در این جشنواره بودند و آثارشان عرضه شد خستگی از تنم در رفت. امامی عنوان کرد: مردمی بودن و مردمی شدن یکی دیگر از ویژگی های جشنواره مد و لباس امسال بود. ما اگر امروز در ۱۰ رشته اصلی به برگزیدگان جایزه می دهیم، با افتخار شش جایزه متعلق به استانهای کشور و شهرهایی غیر از تهران است.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: ویژگی بعدی چند بعدی بودن جشنواره بود.ما فقط رویکرد هنری نداشتیم. همکاران من در کمیته فرهنگی ساعت‌ها برنامه جذاب برای خانواده‌ها و کودکان طراحی کرده بودند که طراحی سرود رسمی جشنواره و تهیه نمایش مبارک یکی از این نمونه فعالیت‌های دیدنی است. همه این آثار اشاره مستقیمی به وقار و عفاف پوشاک ایرانی دارد که ۷هزار سال قدمت دارد. علاوه بر این کمیته آموزشی یازدهمین جشنواره مد و لباس هفتاد کارگاه آموزشی با موضوعات مختلف برگزار کردند. او افزود: در بخش رسانه‌ای، کمیته رسانه ما از تلویزیون اینترنتی حریر رونمایی کرد که رسانه تخصصی در حوزه پوشاک و مد و لباس است. در بعد پژوهشی، نخستین همایش سبک پوشش ایرانی اسلامی را برگزار کردیم که چکیده مقالاتش هم آماده شده و ان شالله در ادوار بعدی از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

امامی عنوان کرد: رویکرد چهارم نخبه‌گرایی و استعدادیابی بود. امسال بیش از ۱۲۰ استعداد جدید در حوزه‌های مختلف کشف شدند که برخی از آن‌ها تاکنون در هیچ جشنواره‌ای حضور نداشتند.حضور پررنگ دانشجویان و جوانان که در برخی رویدادهای هنری عیب محسوب می‌شود مایه ما افتخار ماست.

او گفت: در زمینه کار زیرساختی، رونمایی از سامانه «شیما» را داشتیم که سامانه معرفی استاندارد فرهنگی پوشاک ایرانی است؛ در این سامانه لباس‌های که حداقل استاندارهای پوشاک ایرانی اسلامی را داشته باشد ثبت می‌شوند. نهایتاً باید بگویم جشنواره‌ای که به تولید ختم نشود به درد ویترین می‌خورد.انروزمبلغ سه میلیارد تومان به همت صندوق کار آفرینی امید و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری به هرکدام از برگزیدگان اهدا می‌شود . این اتفاق نشان می‌دهد نشان‌دهنده این است که صنعت هنر و مدیریت در حوزه لباس می‌توانند در کنار هم کارهای بزرگی را رقم بزنند

امامی افزود: آن سال‌ها بخش غیر رقابتی جشنواره هم در قالب نمایشگاه «ایران ویژند» و در بیش از۶ هزار مترمربع از دوم تا پنجم مردادماه امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. در این‌ نمایشگاه شاهد ارائه محصولات پوشاک مبتنی بر زنجیره تولید از فناوری تا صادرات خواهیم بود.

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که در این مراسم حاضر شده بود، بر لزوم محترم شمردن تنوع‌ اجتماعی در حوزه مد و لباس تأکید و تصریح کرد: نگاه ما در موضوع مد و لباس به عنوان یکی از سرفصل‌های مهم کاری در حوزه فرهنگ عمومی است و در این راستا به تمام تنوع‌های اجتماعی احترام می‌گذاریم، به‌دنبال تحمیل نوع خاصی از لباس و پوشش نیستیم و تمام تفاوت‌ها را به رسمیت می‌شناسیم. اسماعیلی در ادامه افزود: عرصه مد و لباس، یکی از سرفصل‌های مهم کاری در حوزه فرهنگ‌عمومی‌ بوده آن هم در حالی که  تاریخ فرهنگ و هنر ایران در این حوزه بسیار تابناک است و ویژگی‌های تمدنی ایران حکایت از تنوع در پوشش مردمان این سرزمین دارد که اکنون به یک هویت بزرگ و واحد در قامت تمدن باشکوه ایرانی اسلامی با شاخصه همراهی پوشش و هنر همراه شده است.

 

او با تأکید بر اینکه  پوشش همواره جزء هویت تاریخی مردم سرزمین ما است، اذعان داشت: در تمام آثار تاریخی ایران که در موزه‌ها و ابنیه‌های تاریخی قابل مشاهده است، قبل از ورود اسلام به ایران نیز، گوهر عفاف و پوشش می‌درخشد و در این بین پوشش بخشی از هویت تاریخی ماست که همواره به آن افتخار می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به جریان هجمه فرهنگی به جهان اسلام اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین سرفصل‌ها، تلاش برای هویت‌زدایی از این نقطه تاریخی و ایران اسلامی است، آنها به دنبال هویت زدایی هستند که این هویت‌زدایی با مقاومت فرهنگی در این منطقه و کشورمان روبه‌رو می‌شود.

او بیان کرد: برخی در تلاش‌اند تا نشان دهند تقابلی میان عفاف، پوشش، موفقیت و فعالیت در جامعه برای زنان وجود دارد. آن‌ها در تلاش‌اند تا با دوگانه‌سازی برای زنان و دختران ایرانی نشان دهند که اگر پوشش دارند، به‌معنی حضور نداشتن آن‌ها در مناسبات اجتماعی و دینی است حال آنکه زنان ایرانی در تمام عرصه‌ها درخشیدند و ما این مسیر را با قدرت ادامه خواهیم داد.

 

اسماعیلی به تلاش‌های به انجام رسیده در سایر ادوار برگزاری جشنواره مد و لباس فجر اشاره کرد و گفت: در این دوره تلاش می‌شود با کمک صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات و وام‌های ارزان‌قیمت چهاردرصدی، ایده‌ها در دسترس عموم قرار گیرد.

او با تأکید بر اینکه ایده‌ها و کارهای خلاقانه نباید در حد جشنواره باقی بماند، اظهار داشت: اینها باید به زندگی اجتماعی سوق پیدا کند، به تولیدات انبوه تبدیل شده و به مغازه‌ها و بازارها راه یابند که در این بین این مسئله اثبات شده که هرگاه حاکمیت در امر نظارت و تسهیل در امور به نحو شایسته عمل کرده، مردم استقبال کرده‌اند.

اسماعیلی افزود: از این پس قصد داریم در کارگروه ساماندهی مد و لباس و حوزه فعالیت مدیران فرهنگ و ارشاد استان‌ها، با دقت به دنبال نمونه سازی آثار برتر حوزه فاخر مد و لباس باشیم که البته نباید در این جریان با تمرکز بر تهران حرکت کنیم زیرا ایران با تنوع قومی و زبانی، رنگین کمان زیبایی است که همه فعالانش زیر چتر نظام جمهوری اسلامی گرد هم آمده‌اند و مأموریت اصلی مدیران ما ادامه این مسیر و تحقق عدالت فرهنگی است.

در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر ۱۸ تا ۲۴ تیر در برج میلاد تهران برگزار شد.

You might also like
Tags: , , , , , , , ,

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست