بدون دیدگاه

۱۴.۵ درصد از بنگاه های شهرک های صنعتی تعطیل هستند

 

« بیش از 14 درصد  از بنگاههای شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند. » شنیدن همین یک  آمار  از زبان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کافی است تا فهمید  تولید در ایران  حال و روز خوشی ندارد. هر چند این وضعیت جدید نیست، اما   طی سال‌‌های گذشته  برخی از مسئولان و مدیران  حوزه صنعت  در تلاش بودند  این حال بد   را در لابه لای برخی اخبار  و وعده اتفاقات خوبی  که قرار است  در آینده‌ای  نه چندان دور  بی‌افتد پنهان کنند.  مانند وعده‌هایی که برای خروج تولید از رکود داده شد  اما هنوز محقق نشده‌ است.

حالا علی یزدانی،  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: «  بر اساس آخرین آمار تا پایان خرداد امسال ۲۰ درصد بنگاه‌های داخل شهرک های صنعتی تعطیل هستند.  » آنطور که  خبرگزاری  مهر به نقل از صدا و سیما نوشته است،  یزدانی با حضور در برنامه گفت‌و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما  توضیح داد : « تا پایان سال ۱۳۹۵ فقط در داخل شهرک های صنعتی حدود ۱۴.۵ درصد بنگاه های ما به طور کامل تعطیل بودند و هیچ فعالیتی نداشتند.»

یزدانی اضافه کرد: « بر اساس اصلاحی که بنا به پیشنهاد سازمان صنایع کوچک و با موافقت وزیر به همه استان ها ابلاغ شد تعدادی از پروانه های بهره برداری و حتی جوازهای تاسیس را همکاران ما در سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها باطل کردند زیرا اصلا فعالیتی نداشتند یا تغییر فعالیت داده بودند.»  به گفته رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران :«  ۶۴ درصد از  واحدهای صنعتی ما در داخل شهرک ها با ظرفیت بیش از ۵۰ درصد کار می کنند و ۲۹ درصد بالای ۷۰ درصد در حال فعالیتند. ۳۵ درصد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و حدود ۳۶ درصد هم زیر ۵۰ درصد در حال کار هستند.»

یزدانی،  صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد : ۷۹۴« شهرک و ناحیه صنعتی فعال و بیش از ۹۶۰ شهرک و ناحیه مصوب در کل کشور داریم.»  او  افزود: «کاری که پارسال و امسال در حمایت از سرمایه گذاری در داخل شهرک های نواحی صنعتی کشور انجام دادیم در طول تاریخ شهرک های صنعتی بی سابقه بود.»  یزدانی اضافه کرد: « در ۸۰ درصد شهرک ها و نواحی صنعتی ما امسال هیچ گونه افزایش قیمتی در حق انتفاع یا حق بهره برداری ندادیم زیرا زمین در داخل شهرک ها مجانی است.»  او  ادامه داد: « در طول ۱۰ ماه گذشته از ۴۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی بازدید و جلساتی داشتیم و یکی از مشکلات این شهرک ها زیرساخت است اما با توجه به خروج از رکود و ایجاد رونق و اضافه شدن واحدهای جدید به چرخه تولید همگام با آن دستگاه های دیگر به رغم صراحت قانون در ماده ۵۱ مقررات مالی دولت، دستگاه خدمات دهنده مکلف شدند ورودی بنگاه ها و زیر ساخت ها را فراهم کنند.»

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: « در بیش از ۵۰ درصد شهرک ها و نواحی صنعتی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد کاهش قیمت حق انتفاع می دهیم و در برخی از شهرک های ما زمین برای سرمایه گذار متری ۲ تا ۵ هزار تومان تمام می شود. یزدانی اضافه کرد: بخشی از مکان یابی هایی که برای احداث شهرک های صنعتی در گذشته انجام شده درست نبوده است و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در آن رغبتی ندارند. او با بیان اینکه درباره زنجیره ارزش افزوده، شبکه سازی، تشکیل، شناسایی و توسعه طرح های خوشه های صنعتی یکی از محورهای اصلی حرکت بود، گفت: بالغ بر ۳۹۰ خوشه صنعتی را در کشور شناسایی کردیم. یزدانی ادامه داد:از این تعداد بیش از ۶۰ خوشه آن شکل گرفته و کامل شده است و برای آن ها کنسرسیوم های صادراتی را شکل دادیم که برخی از آن ها در نمایشگاه های داخلی و خارجی حضور دارند. او  ادامه داد : ۱۴۹۸ بنگاه کوچک را در داخل شهرک های صنعتی شناسایی کردیم که در برنامه امسال ما بیش از ۲ میلیارد دلار صادرات خواهند داشت.

فقط یک سوم واحدهای صنعتی استان تهران موفق به دریافت وام شدند

مهر می‌نویسد: در ادامه این برنامه  محمدرضا مرتضوی دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم  با اشاره به اینکه تحولات چشمگیر و مثبتی در شهرک های صنعتی اتفاق افتاده است،  تصریح  کرد: « همه ارکان و بخش های مختلف دولت باید به قول هایی که به واحدهای تولیدی می دهند در حوزه فعالیت در شهرک های صنعتی عمل کنند.»  او  به مشکلات نظام بانکی که سر منشاء دردسرهای تولید کنندگان  بود اشاره کرد: در استان تهران از ۱۲۰۰ واحدی که برای استفاده از تسهیلات به بانک ها معرفی کردیم فقط حدود ۴۰۰ واحد موفق شدند تسهیلات دریافت کنند. مرتضوی اضافه کرد: در حوزه رونق تولید هنوز نتوانستیم مشکلمان را با بازار حل کنیم.

مشکل جدی  برق در برخی شهرک های صنعتی

او توضیح داد : در برخی از این شهرک ها به اندازه کافی پست برق وجود ندارد و در برخی از آن ها مقدار آب دهی چاه های آب کمتر از مصرف مورد نیاز است. او  با بیان اینکه برای بهبود سطح اشتغال باید شهرک های صنعتی را تقویت کنیم، افزود: برای این منظور همه دستگاه ها باید بسیج شوند و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ها باید پای کار باشند و برای حل مشکلات کمک کنند.مرتضوی گفت: از سال ۱۳۸۸ به بعد در بودجه های عمرانی فاجعه رخ داده است و اکنون بودجه های عمرانی در مقایسه با بودجه های جاری حتی ۱۴ تا ۱۵ درصد نیست. او  ادامه داد: حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره داریم اما فقط ۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی ماست.

 

 

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست